AbsoluteFacts.nl


Staten en stinzen in Zuid-Frieslân, Zandkastelen, Biljoen, Heeze en Drakensteyn

Dossier Kastelen

Vorige
Dossier Kastelen
Volgende

Staten en stinzen in Zuid-Frieslân

In juli 2006 verscheen een brochure over staten, stinzen en stadhuizen in en rond Leeuwarden. In oktober 2007 volgde een soortgelijk boekje over de staten en landhuizen in Zuid-Friesland. Ook de teksten over de huizen in dit boekje zijn van de hand van Drs. Rita Mulder-Radetzky.
De mooie brochure behandelt in kort bestek de huizen Harinxmastate, het Lauswolt, het Lycklamahuis en huis Lyndenstein in Beetsterzwaag, het Heeremahuis en de Monsmastate in Bolsward, de Haersma State in Drachten, de Crackstate, de Oenemastate en huize Voormeer in Heerenveen, de huizen Klein Jachtlust, Oranjewoud en Oranjestein in Oranjewoud, huis Kippenburg en de Rinastate in Oudemirdum, Huis Lindenoord in Wolvega, de Heremaste in Oudeschoot en de Epemastate te Ysbrechtum.
Ieder huis wordt in de brochure kort beschreven en geïllustreerd met enkele goede afbeeldingen. Een inleiding 'De weelde der lusthuizen … een schoone droom?', een duidelijk kaartje en een artikel over de stichting completeren het goed uitgevoerde boekje.
De brochure is voor een klein bedragje verkrijgbaar. Meer informatie levert de website van de Stichting Staten en Stinzen te Leeuwarden: www.statenstinzen.nl.

Zandkastelen

In het Veluwse dorp Garderen is een beeldentuin. In een klein gedeelte van deze tuin werden door enkele kunstenaars zandsculpturen gemaakt van tien Gelderse kastelen. Dit gedeelte van de tuin moet een binnenplaats van een kasteel voostellen. De stichtingen het Gelders Landschap/Geldersche Kasteelen hebben hieraan hun medewerking verleend door het verstrekken van informatie over deze kastelen. Het gaat om de kastelen Cannenburgh, Doorwerth, Roosendael, Staverden, Biljoen, de Schaffelaar, Hoekelum, Zypendaal, de Schouwenburg en Eerbeek.
De meeste zandsculpturen zijn meer dan manshoog. De kunstenaars hebben bij vrijwel elk kasteel extra aandacht besteed aan de geschiedenis van het kasteel. Zo werd bij kasteel de Cannenburgh een levensgrote afbeelding gemaakt van Maarten van Rossum, een befaamde krijgsheer, die eigenaar is geweest van het kasteel. Een andere krijgsman is afgebeeld bij de Schaffelaar. Deze zal ongetwijfeld Jan van Schaffelaar voor moeten stellen, want ook de toren van Barneveld is naast het kasteel afgebeeld.
De zandsculpturen kunnen door het publiek bezichtigd worden gedurende de periode van 25 april tot 24 oktober 2009.

Bezoekcijfers kasteel Biljoen

De dit jaar door Geldersch Landschap/Geldersche Kasteelen geboden gelegenheid om een bezoek te brengen aan kasteel Biljoen te Velp, was al begin augustus 2009 volgeboekt.
De Gelderlander meldt dat er 5500 bezoekers zijn geweest, waaronder achthonderd begunstigers, aantallen waarmee de organiserende verenigingen erg blij zijn.
Zoals bekend is moet - op grond van het testament van de laatste bewoner - kasteel Biljoen blijvend worden bewoond. Naarstig zoeken de huidige eigenaren, de hiervoor genoemde stichtingen, een geschikte huurder, die zich wil schikken naar het gebouw. Per 1 september 2009 zal men beginnen met het in een goede staat brengen van het kasteel.
Men zal ook bekijken of het mogelijk is een wandelroute rond het kasteel uit te zetten, die zodanig dient te zijn dat de privé-bewoning van kasteel Biljoen daar niet onder te lijden zal hebben. Zo zou het publiek in de toekomst toch nog, op een bescheiden wijze weliswaar, van het kasteel en de omgeving kunnen genieten.
Biljoen, Kasteel: Bezoekperiode 2009

Openstelling kasteel Heeze

Het Eindhovens Dagblad meldt dat de familie, die kasteel Heeze bewoont, de familie Van Tuyll van Serooskerken, op initiatief van de nieuwe beheerder Ben Poot, het kasteel vaker wil openen voor het publiek.
Volgend jaar wil men iedere maand een concert organiseren en met Kerstmis 2009 wil men het kasteel in Kerstsfeer brengen om publiek te trekken.
Tijdens de Open Monumentendagen, begin september 2009, was het kasteel voor het eerst opengesteld voor het publiek. Overigens is kasteel Heeze, en zijn voorganger kasteel Eymerick, al jaren lang een populaire feest- en trouwlocatie. Het oude kasteelrestant ligt achter het huidige kasteel Heeze.

Drakensteyn

In het Museum van Loon in Amsterdam worden gerestaureerde wandschilderingen, afkomstig uit kasteel Drakensteyn, ten toon gesteld. Eind jaren zestig van de vorige eeuw kocht het museum Van Loon de schilderingen van de toenmalige prinses Beatrix. Ze waren in slechte conditie en opgeslagen op één van de zolders van paleis Soestdijk.
De kunstenaar, die de behangselschilderingen vervaardigde was Jurriaan Andriessen (1742-1819). Ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van de wandschilderingen wordt een expositie aan hem gewijd. (oktober 2009)

Nederlandse Kastelen
Kastelen cd-rom Met deze cd-rom kunt u vele uren genieten van de rijkdom van onze vaderlandse geschiedenis en in het bijzonder van de prachtige kastelen en huizen die Nederland rijk is.
Nederlandse kastelen
Koning Eenoog
Koning Eenoog cd-rom Ruud van Capelleveen laat met Koning Eenoog zien dat geschiedenis niet saai is en zeker niet dor beschreven hoeft te worden. De foto’s zijn paginabreed en illustreren de artikelen op treffende wijze.
Deze cd-rom bevat veel informatie.
U zult uren genieten van Koning Eenoog.
  • Geniet van geschiedenis
  • Markante plekken met een interessante historie
  • Iedereen kan met onze cd-rom overweg
Wilt u meer weten over geschiedenis ?
Leestip
Neem een gratis abonnement op onze Kastelen Nieuwsbrief.
Een nieuwsbrief vol nieuws, tips en wetenswaardigheden over Nederlandse kastelen en paleizen.

Gratis Kastelen Nieuwsbrief

Meldt u NU aan voor onze gratis nieuwsbrief
en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om met de door u verstrekte gegevens )
Digitale Boeken
Kunst en kunstenaars
CultuurArchief.nl cd-rom 3 Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.
Deze culturele cd-rom bevat een schat aan informatie en talrijke kleurige afbeeldingen.
Met de cd-roms van CultuurArchief haalt u veel kennis in huis.
Kunst op cd-rom
Toppers Literatuur
De belangrijkste Nederlandse schrijvers uit de twintigste eeuw in twee deeltjes. Naast een levensloop van de schrijvers wordt u geïnformeerd over de titels van de belangrijkste uitgaven van elke auteur.
Nederlandse Literatuur
© 1998 - 2010 AbsoluteFacts.nl is een uitgave van Absolute Figures