John Cockerill (1790-1840)Brits/Belgische industrieelDe Brits/Belgische industrieel John Cockerill werd in augustus 1790 geboren in Haslington als John Cockrel. De vader van John Cockerill, William, bouwde vanaf 1797 machines voor de textielindustrie in Verviers. John Cockerill nam het bedrijf van zijn vader in 1813 over met zijn broer James.Modernisering staalindustrie in LuikIn 1817 stelde koning Willem I de broers Cockerill in de gelegenheid om de staalindustrie in Luik te moderniseren. John en James Cockerill kochten het voormalige kasteel en de landerijen van de bisschop van Luik in Seraing en bouwden daar de eerste hoogovens op cokes, in plaats van de tot dan toe gebruikelijke houtskool. De cokes was afkomstig uit de steenkool die in de regio werd gewonnen.Massaproductie van ijzer en staalJohn Cockerill introduceerde in België de massaproductie van ijzer en staal. Cockerill produceerde niet alleen ruwe producten, maar richtte ook fabrieken in, waar machines locomotieven en schepen werden gemaakt. In 1824 opende Cockerill in Antwerpen de scheepswerf, de Cockerill Yards. Deze scheepswerf werd later verplaatst naar Hoboken. Cockerill Yards zou uiteindelijk in 1982 failliet gaan.In 1825 verkocht James Cockerill zijn aandeel in de fabrieken van Cockerill aan de Nederlandse koning. Vanaf 1830 leverde John Cockerill de rails en locomotieven voor de eerste spoorwegen in het net onafhankelijke België en aan andere spoorwegmaatschappijen op het Europese vasteland. Ambitieus planIn 1838 stichtte John Cockerill het eerste grote geïntegreerde industriële complex met hoogovens, staalgieterij, walserijen, smederijen en constructiewerkplaatsen. De fabriek werd gebouwd aan de oever van de Maas, zodat de eindproducten niet alleen per trein, maar ook per schip konden worden afgevoerd. Hierdoor kreeg de fabriek ook een uitstekende verbinding voor de aanvoer van ertsen en kolen en andere hulpstoffen.Door de uitvoering van dit ambitieuze plan kwam John Cockerill echter in een financiële crisis terecht, doordat zijn investeerders het vertrouwen in hem opzegden. Teleurgesteld besloot John Cockerill om in Rusland opnieuw te beginnen. Maar zo ver kwam het niet. John Cockerill overleed onderweg naar Rusland in juni 1840 in Warschau. Cockerill-fabriekenDe Cockerill-fabrieken leefden voort als naamloze vennootschap. Meer dan een eeuw bleven de fabrieken van Cockerill een centrale plaats innemen in de economie rond Luik. Na de Tweede Wereldoorlog werden een groot aantal herstructureringen doorgevoerd en begon de ontmanteling van de door John Cockerill opgezette metaalbedrijvigheid in Luik en omstreken.Ruud van Capelleveen, juli 2005
Lees verder: meer informatie Hoofdpagina Wetenschap en Ontdekkingen Merrill W. Chase Petrus Camper Frank Macfarlane Burnet Alan Bullock Edwin Beard Budding |
Leestip
Een informatieve nieuwsbrief vol tips en wetenswaardigheden over Nederlandse Geschiedenis, royalty en ontwikkelingen die het leven in ons land veranderden.
Digitale Boeken
Toppers Literatuur
De belangrijkste Nederlandse schrijvers uit de twintigste eeuw in twee deeltjes. Naast een levensloop van de schrijvers wordt u geïnformeerd over de titels van de belangrijkste uitgaven van elke auteur.
Nederlandse Literatuur |
|
© 1998 - 2010 AbsoluteFacts.nl is een uitgave van Absolute Figures
|


Met deze cd-rom kunt u vele uren genieten van de rijkdom van onze vaderlandse geschiedenis en in het bijzonder van de prachtige kastelen en huizen die Nederland rijk is.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.