Pieter Zeeman (1865-1943)Nederlandse natuurkundige
De Nederlandse natuurkundige Pieter Zeeman werd in mei 1865 geboren in het Zeeuwse Zonnemaire. Zeeman studeerde bij Hendrik Lorentz aan de Universiteit van Leiden. Vanaf 1890 gaf hij ook les aan deze universiteit.ZeemaneffectOp verzoek van Hendrik Lorentz begon Pieter Zeeman in 1896 met een onderzoek naar het effect van magnetische velden op licht. Hij ontdekte daarbij dat spectraallijnen van een atoom dat vanuit een aangeslagen toestand licht uitzendt, zich opsplitsen bij de aanwezigheid van een sterk magnetisch veld. Dit verschijnsel wordt sindsdien het Zeemaneffect genoemd. In 1902 kreeg hij met Hendrik Lorentz de Nobelprijs voor deze ontdekking.KwantummechanicaDe ontdekking van Pieter Zeeman vormde één van de bewijzen voor het bestaan van kwantisering in de elektronenbanen rond het atoom en betekende een belangrijke stap voor de kwantummechanica.Hoogleraar natuurkundeZeeman was hoogleraar natuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam vanaf 1900. In 1908 werd hij directeur van het Natuurkundig instituut van deze universiteit. Pieter Zeeman bleef tot zijn dood actief als onderzoeker. In later jaren onderzocht hij onder meer naar de voortplanting van licht in media zoals water, kwarts en vuursteen.Pieter Zeeman overleed in oktober 1943 in Amsterdam. Ruud van Capelleveen, december 2004
Lees verder: meer informatie Hoofdpagina Wetenschap en Ontdekkingen Nobelprijs Walter Zapp Ludovich Zamenhof Frank J. Zamboni Thomas Young John Young |
Leestip
Een informatieve nieuwsbrief vol tips en wetenswaardigheden over Nederlandse Geschiedenis, royalty en ontwikkelingen die het leven in ons land veranderden.
Digitale Boeken
Toppers Literatuur
De belangrijkste Nederlandse schrijvers uit de twintigste eeuw in twee deeltjes. Naast een levensloop van de schrijvers wordt u geïnformeerd over de titels van de belangrijkste uitgaven van elke auteur.
Nederlandse Literatuur |
|
© 1998 - 2010 AbsoluteFacts.nl is een uitgave van Absolute Figures
|

De Nederlandse natuurkundige Pieter Zeeman werd in mei 1865 geboren in het Zeeuwse Zonnemaire. Zeeman studeerde bij Hendrik Lorentz aan de Universiteit van Leiden. Vanaf 1890 gaf hij ook les aan deze universiteit.
Met deze cd-rom kunt u vele uren genieten van de rijkdom van onze vaderlandse geschiedenis en in het bijzonder van de prachtige kastelen en huizen die Nederland rijk is.
Op de derde cd-rom in de reeks van Cultuur Archief zijn 400 artikelen bijeengebracht over kunst en cultuur.