Robert McNamara (1916-2009)
Architect van het kwaad

Foto Cecil Stoughton: Robert McNamara bij president John F. Kennedy in 1962
De voormalige minister van Defensie van de Verenigde Staten van Amerika, Robert McNamara, werd door velen als de 'architect van het kwaad' van de Vietnam-oorlog genoemd. Deze oorlog maakte hem ook in eigen land niet erg geliefd. Pas veel later toonde hij berouw en werd bekend dat hij al in het midden van de jaren zestig had voorgesteld te stoppen met het bombarderen van Noord-Vietnam.McNamara overleed in juli 2009 op 93-jarige leeftijd.
Bedrijfskunde
Robert S. McNamara werd in juni 1916 geboren in Oakland. Hij was de zoon van een schoenenhandelaar. Hij studeerde economie aan de Berkeley universiteit en daarna bedrijfskunde aan Harvard. Tijdens de Tweede Wereldoorlog diende McNamara als econoom bij de luchtmacht. Vanaf 1946 werkte hij bij het autoconcern Ford. Hij was de drijvende kracht achter de ontwikkeling van de Falcon, een voor Amerikaanse begrippen kleine auto, en de introductie van veiligheidsgordels in de modellen van Ford. In november 1960 werd hij algemeen directeur van Ford, maar deze functie bekleedde hij niet erg lang. Onder de Democraat John F. Kennedy werd Republikein Robert McNamara in 1961 minister van Defensie.Oorlog in Vietnam
Al snel na zijn aantreden escaleerde de Koude Oorlog. Berlijn kreeg een muur die de stad in twee delen scheidde. In deze jaren wilden de Russen ook raketten plaatsten op Cuba. John F. Kennedy speelde hoog spel en Rusland zag op het laatste moment af van plaatsing. De wereld was nooit dichter bij een atoomoorlog gekomen.In de jaren vijftig was Amerika onder president Dwight D. Eisenhower in een oorlog in Vietnam verwikkeld geraakt. De bestrijding van het communisme stond in die jaren hoog op de Amerikaanse agenda. Toen het communistische Noord-Vietnam haar invloed in het zuiden wilde uitbreiden, schoot Amerika Zuid-Vietnam te hulp. Wat begon met de levering van goederen en diensten eindigde in een totale oorlog.
Trauma
Vietnam werd het grootste trauma van het naoorlogse Amerika. Robert McNamara was een man van cijfers en paste zijn boekhoudtechnieken ook toe op zijn Vietnam-beleid. Een realistische berekening had hem tot het inzicht kunnen brengen dat het failliet van de Oorlog ook aan het begin van de jaren zestig al aantoonbaar was. Pas in zijn latere jaren - Lyndon B. Johnson had de vermoorde John F. Kennedy inmiddels opgevolgd - kwam Robert McNamara tot het inzicht dat de VS een fatale beslissing hadden genomen.In zijn boek 'In retrospect: the tragedy and lessons of Vietnam' (1995) onthulde Robert McNamara dat hij wilde stoppen met het bombarderen van Noord-Vietnam. President Lyndon B. Johnson wilde zijn strategie echter niet wijzigen. Terugblikkend zag Robert McNamara in dat zijn beleid 'vreselijk fout' was geweest.
Latere jaren

Robert McNamara overleed in juli 2009 op 93-jarige leeftijd in zijn woonplaats Washington.
Ontvang elke werkdag gratis geschiedenis per e-mail
Lees verder: meer Politiek
PolitiekLeestip
Een informatieve gratis nieuwsbrief over geschiedenis. Interessante verhalen over Historische Plaatsen, Kastelen, Royalty, WO2 en Wetenschap.
Al twintig jaar een begrip in Nederland bij liefhebbers van geschiedenis.
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Geschiedenis Nederland

Leven in de delta
Nederlandse Kastelen

Nederlandse kastelen
Betrouwbare informatie kost veel tijd en geld, maar dankzij onze populaire producten heeft u op onze website toch gratis toegang.