AbsoluteFacts.nl



Holmens Kirke in Kopenhagen

Kerk voor zeelieden

Holmens Kirke (foto: Ruud van Capelleveen) De Holmens Kirke staat tegenover de Christiansborg en de opvallende Beurs met de drakentoren in het hart van Kopenhagen. De gevel van deze renaissancekerk is niet erg bijzonder. De verbazing zal u pas overvallen als u zich door de tochtdeuren heeft gewurmd en het schip van de kerk betreedt. Alles herinnert aan de scheepvaart en het gelovige personeel van de marine, waarvoor Christiaan IV de ankersmederij aan het Holmens Kanaal in de vroege zeventiende eeuw liet ombouwen tot de Holmens Kirke. Midden in de kerk hangt een schaalmodel van het schip van Niels Juel.

Christiaan IV

Deze koning bracht veel tot stand in Kopenhagen. Hij bouwde ook Slot Rosenborg. Deze Christiaan had een grote belangstelling voor de zeevaart. Hij was de stichter van de Deense Oost Indische Compagnie. Hij organiseerde ook maritieme expedities. Zo stuurde hij admiraal Gjedde langs de Afrikaanse kust via Kaap de Goede Hoop naar Ceylon.
De Holmens Kirke verrees in 1619 in de omgeving van de door koning Christiaan IV gebouwde huizen voor het personeel van zijn marine. De kerk kreeg een bijzondere vorm, omdat de architect rekening moest houden met het uitzicht van de koning vanuit Slot Christiansborg, tegenover de kerk. Al snel werd de kerk te klein en in 1641 werd besloten tot uitbreiding. Deze uitbreiding kwam tot stand onder leiding van bouwheer Leonard Blassius. Hij verhoogde de wanden tot torenhoogte. De toren werd, omgeven door een nieuw koor, geheel opgenomen in de kerk. Bovendien werd de Holmens Kirke uitgebreid met nieuwe dwarsbeuken.

Kerkinrichting

Aan de inrichting van de kerk werkten onder meer de kunstenaars Bertel Thorvaldsen en Karel van Mander mee. Het originele kerkorgel uit 1738 werd gemaakt door Lambert Daniel Kastens. Hiervan is alleen het front bewaard gebleven. Het huidige orgel dateert uit 1956.
Midden in de kerk staat de oudste kansel van Kopenhagen. De eikenhouten preekstoel werd rijk gedecoreerd door Abel Schroder. In het hout zijn de belangrijkste bijbelse momenten vanaf Mozes tot en met het leven van Jezus Christus verbeeld.
In de catacomben liggen de graven van enkele maritieme helden en belangrijke Deense personen, waaronder Niels Juel, Peter Tordenskjold en Niels Wilhelm Gade. In de Holmens Kirke werden wel koninklijke huwelijken ingezegend, maar de Deense vorsten werden begraven in de kathedraal van Roskilde. De Holmens Kirke vormde in 1967 het decor van de huwelijksinzegening van koningin Margaretha II en prins Hendrik. Voor deze gebeurtenis werd de kerk uitgebreid gerenoveerd. Hierbij werd de houten vloer vervangen door stenen.
Op dit artikel berust copyright.
Ruud van Capelleveen, oktober 2008
Auteur van Door de Nederlandse Geschiedenis en Koning Eenoog

Uw Reactie


Geef uw reactie via Facebook of laat weten wat u vindt van dit artikel via of Twitter of Google +1

Lees verder over Denemarken: meer reisinformatie Denemarken

Denemarken
Kopenhagen
Louisiana Museum voor Moderne Kunst
Toeristisiche tips voor Denemarken

Kastelen
Kastelen cd-rom Met deze Kastelen cd-rom kunt u vele uren genieten van de rijkdom van onze vaderlandse geschiedenis.

Bewonder de prachtige kastelen en huizen van Nederland.

Nederlandse kastelen

Prinses Máxima

Máxima door L.A. Dumonde
Bekijk nu: Máxima

Leestip
Een informatieve nieuwsbrief vol tips en wetenswaardigheden over Nederlandse Geschiedenis, royalty en ontwikkelingen die het leven in ons land veranderden.

Gratis Nieuwsbrief Geschiedenis

Meldt u NU aan voor onze nieuwsbrief
en ontvang hem VANDAAG nog.

Uw E-mailadres:


( Uiteraard gaan wij zeer zorgvuldig om
met de door u verstrekte gegevens )
Geschiedenisboeken

Copyright 1998 - 2012 AbsoluteFacts.nl is een uitgave van Absolute Figures