Job Cohen: Hoge verwachtingen
Tekst: L.A. Dumonde en Ruud van Capelleveen
Auteur van Door de Nederlandse Geschiedenis en Leven in de delta
Auteur van Door de Nederlandse Geschiedenis en Leven in de delta
Waardering

Foto Jos van Zetten (Flickr): Job Cohen
Ik heb grote waardering voor Job Cohen, zei premier Rutte na de bekendmaking van het vertrek uit de landelijke politiek van Job Cohen. Hij bedankte Cohen "voor de goede contacten over een reeks van jaren. Over politieke grenzen heen was het contact altijd goed," zei Mark Rutte. De premier heeft vooral waardering voor de "integere en respectvolle wijze waarop Cohen vanuit zijn idealen de publieke zaak heeft gediend." Mark Rutte wenste Job Cohen alle goeds voor de toekomst.Heilloze polarisatie
Job Cohen lichtte tijdens een persconferentie op het hoofdkantoor van de PvdA in Amsterdam zijn besluit toe. Cohen zocht de fout bij zichzelf. Hij was onvoldoende effectief geweest en had de hoge verwachtingen niet ingelost. "Ik heb te accepteren hoe de wereld in elkaar zit. [..] Het is gegaan, zoals het gegaan is."Cohen heeft geen seconde spijt gehad van zijn besluit om naar Den Haag te komen, maar de Haagse werkelijkheid was hem tegengevallen. De politieke werkelijkheid was anders dan hij voorstond. "De grootste mond geldt", de politiek wordt beheerst door oneliners. Job Cohen herhaalde enige keren, dat hij er onvoldoende in was geslaagd om het PvdA-verhaal voldoende voor het voetlicht te brengen: het gaat om de pijn die de crisis de mensen bezorgt. Nederland heeft een andere coalitie nodig; een coalitie met goedwillenden, die een eind maakt aan de heilloze polarisatie.
Hoge verwachtingen
"Hoge verwachtingen hoor je te hebben," zei Job Cohen tijdens zijn laatste persconferentie als fractieleider van de PvdA. De PvdA heeft een genuanceerd verhaal en nuance is ongeschikt voor oneliners. Volgens partijleden viel Job Cohen vooral tegen in het debat. Hij was te lief voor zijn tegenstanders en hij slaagde er niet in om in de Tweede Kamer de denkbeelden van de PvdA te vertalen in simpele zinnen die ook het fictieve echtpaar Henk en Ingrid van de PVV zou kunnen begrijpen.Deze duidelijkheid verschafte hij wel tijdens partijbijeenkomsten.
"Laat je door Rutte niet wijs maken dat deze crisis is veroorzaakt door te grote overheidsschulden," zei hij bijvoorbeeld in januari 2012 op het PvdA Congres. "Deze crisis is veroorzaakt door het casino-kapitalisme met graaigedrag en perverse bonussen in de bankenwereld." Voor Cohen was het onverteerbaar dat een hardwerkende Nederlander goed beloond en gerespecteerd wordt als hij in de top van het bedrijf werkt, maar niet als hij er schoonmaakt.
Ethiek
"De sociaal-democratie mag trots zijn op wat bereikt is voor zoveel mensen" zei Job Cohen in januari 2012. "Voor ál die mensen, want het gaat niet om verbeteringen voor een kleine groep. Het gaat de Partij van de Arbeid om het betrekken van alle mensen bij onze samenleving. Want dat is eerlijk. Dat is rechtvaardig."Job Cohen is altijd de sociaal-democraat gebleven met oog voor de onderste lagen van de samenleving: "Weet u waar ik me echt druk om maak? Om al die gewone gezinnen met een paar kinderen die getroffen worden door de stapeling van alle bezuinigingen van het kabinet."
De argumenten van Job Cohen waren veelal gelijk aan die van Emile Roemer (SP), maar zijn optreden was anders, minder bruusk met meer oog voor het gelijk op deelpunten van zijn politieke tegenstanders. Solidariteit; samen leven en samen doen, waren de kernpunten van het beleid van Job Cohen. Maar hiermee vervreemde hij van de heersende politieke ethiek. Zijn sterke punt werd hierdoor zijn zwakte.
Job Cohen volgt Wouter Bos op
Op vrijdagmorgen 12 maart 2010 gaf Wouter Bos plotseling een persconferentie. Hij maakte bekend dat hij al voor de Gemeenteraads-verkiezingen had besloten om de politiek de rug toe te keren. Hij wil meer tijd beschikbaar maken voor zijn gezin.Job Cohen volgt Wouter Bos op
Job Cohen
Op maandag 20 februari 2012 stapte Job Cohen op als fractieleider van de PvdA. Job Cohen trekt zich helemaal terug uit de politiek: hij verlaat ook de Tweede Kamer. In de laatste weken werd zijn optreden heftig bekritiseerd.Job Cohen vertrekt uit de politiek
PS
Wie leest weet meer en begrijpt beter. In onze gewaardeerde nieuwsbrief staan veel tips en wetenswaardigheden over geschiedenis en cultuur waar u echt iets aan heeft. Lees Door de Nederlandse Geschiedenis en Leven in de delta als u meer wilt weten over de geschiedenis van Nederland.Ontvang elke werkdag gratis geschiedenis per e-mail
Lees verder: meer Politiek
PolitiekOverzicht Politiek 2012
Leestip
Een informatieve gratis nieuwsbrief over geschiedenis. Interessante verhalen over Historische Plaatsen, Kastelen, Kunst, Royalty, WO2 en Wetenschap.
Al twintig jaar een begrip in Nederland bij liefhebbers van geschiedenis.
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Geschiedenis Nederland

Leven in de delta
Nederlandse Kastelen

Nederlandse kastelen
Betrouwbare informatie kost veel tijd en geld, maar dankzij onze populaire producten heeft u op onze website toch gratis toegang.