Jacques Monod (1910-1976)
Franse biochemicus

Foto Farabola: Jacques Monod
De Franse biochemicus Jacques Monod onving met François Jacob en André in 1965 de Nobelprijs voor Geneeskunde voor het ontdekken van mRNA, ribosomen en de genen, die de expressie van andere genen reguleren. Hij werd ook onderscheiden met het Franse Legioen van Eer.Opleiding
Jacques Lucien Monod werd op 9 februari 1910 in Parijs geboren. Jacques was de zoon van een kunstenaar en groeide op in Zuid-Frankrijk. Vanaf 1928 studeerde Jacques Monod aan de universiteit van Parijs.Hoogleraar stofwisselingschemie
Van 1934 tot 1945 was Jacques Monod werkzaam aan de universiteit van Parijs. Jarenlang was hij verbonden met het Pasteur Instituut, waar hij in 1954 directeur van de celbiologische afdeling werd. Drie jaar later werd hij benoemd tot hoogleraar stofwisselingschemie aan de universiteit van Parijs.Bacteriële enzymen
Na de Tweede Wereldoorlog begon Jacques Monod aan het onderzoek over de regulatie van de synthese van bacteriële enzymen. Samen met François Jacob lanceerde hij het idee van het boodschapper-ribonucleïnezuur, waarmee genetische informatie van het genoom zou worden overgebracht naar de plaats van de eiwitsynthese. Met de operon-theorie gaf hij een verklaring voor de genetische controle van het mechanisme van deze enzymregulatie.Later stelde Jacques Monod met Wyman en Changeux een theoretische verklaring op voor de regulatie door allostere enzymen.
Nobelprijs voor Geneeskunde
Jacques Monod werd in 1965 met François Jacob en André Lwoff onderscheiden met de Nobelprijs voor Geneeskunde voor hun ontdekkingen op het gebied van de genetische besturing van de enzym- en virussynthese.De belangrijkste publicatie van Jacques Monod is het in 1970 verschenen 'Le hasard et la nécessité'.
Jacques Monod overleed op 31 mei 1976 op 66-jarige leeftijd te Cannes.
PS
Wie leest weet meer en begrijpt beter. In onze gewaardeerde nieuwsbrief schenken wij regelmatig aandacht aan ontdekkingen en wetenschappers. Lees Wetenschap: 150 belangrijke wetenschappers en ontdekkingen om meer te weten te komen over interessante wetenschappers en ontdekkingen. Jacques Monod komt ook voor in onze uitgave Wetenschap: 150 belangrijke wetenschappers en ontdekkingen.Ontvang elke werkdag gratis geschiedenis per e-mail
Lees verder: meer Wetenschap
Wetenschap en OntdekkingenLeestip
Een informatieve gratis nieuwsbrief over geschiedenis. Interessante verhalen over Historische Plaatsen, Kastelen, Royalty, WO2 en Wetenschap.
Al twintig jaar een begrip in Nederland bij liefhebbers van geschiedenis.
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Wetenschap

De auteur legt deze lastige onderwerpen uit in begrijpelijk Nederlands, zodat ook u nu kunt begrijpen waarom deze wetenschappers zo belangrijk zijn en deze uitvindingen zo bruikbaar waren.
Wetenschap
Geschiedenis Nederland

'Door de Nederlandse geschiedenis' is een bundeling van de beste artikelen van Ruud van Capelleveen over de geschiedenis van Nederland.
Door de Nederlandse geschiedenis
Betrouwbare informatie kost veel tijd en geld, maar dankzij onze populaire producten heeft u op onze website toch gratis toegang.