Skiongeluk prins Johan Friso in Lech
Johan Friso onder lawine bedolven
Prins Johan Friso is op 17 februari 2012 in Lech getroffen door een lawine. De prins skiede samen met zijn vriend en eigenaar van Gasthof Post, Florian Moosbrugger, buiten de piste. Omstreeks 12:15 werd hij bedolven onder een lawine. Zijn begeleider, Florian Moosbrugger, werd dankzij een veiligheidsballon niet bedolven en kon om hulp vragen. Onmiddellijk kwam een hulpactie opgang. De prins werd na vijfentwintig minuten - dat is opmerkelijk snel - gevonden. Johan Friso had wel een zender bij zich, maar geen veiligheidsballon.Buiten bewustzijn
Johan Friso was buiten bewustzijn toen hij werd gevonden. De reddingswerkers begonnen onmiddellijk met de reanimatie en de prins werd met een reddingshelikopter naar het Landeskrankenhaus in Innsbruck gebracht. Johan Friso werd eerst in de shockruimte verpleegd. Hierna werd hij naar de traumatologische afdeling gebracht. De hartstilstand van Johan Friso duurde ongeveer vijftig minuten. "Dat is erg lang, misschien wel te lang," zei Wolfgang Koller, hoofd traumatologie, een week later."Op dit moment is zijn toestand stabiel, maar hij is niet buiten levensgevaar," meldde de Rijksvoorlichtingsdienst kort na het ongeluk. Volgens de behandelend artsen kon pas over enkele dagen een prognose worden gegeven. "Behandelend artsen beschreven de toestand van de prins als stabiel maar niet buiten levensgevaar." De prins had verder geen noemenswaardige verwondingen. De eerste dagen werd de prins kunstmatig in slaap gehouden, in de hoop dat hij later bij kennis zou komen.
Medeleven
Premier Mark Rutte liet op de ongeluksdag weten dat hij alle vertrouwen had in de Oostenrijkse medici. Hij zei dat hij contact had gehad met koningin Beatrix en haar had laten weten dat heel Nederland met de koninklijke familie meeleefde. Koningin Beatrix en prinses Mabel, de echtgenote van prins Johan Friso, waren later op de dag bij Johan Friso in het ziekenhuis in Innsbruck. Prins Willem-Alexander was die dag nog in Nederland. Hij bezocht op 17 februari 2012 een bezoek aan Welzijn Centraal in Leeuwarden. "Emancipatie en participatie van sociaal geïsoleerde mannen staan centraal binnen het Oranje Fonds programma Man 2.0," schreef de RVD die dag. Aan het einde van de dag vlogen Willem-Alexander en Constantijn met hun gezinnen met het regeringsvliegtuig richting Oostenrijk.Lawinegevaar
Hoe kon dit ongeluk gebeuren? Iedere skiër weet immers dat men moet oppassen voor lawines en dat buiten de officieel aangegeven piste altijd gevaar loert. Prins Johan Friso stond bekend als een ervaren wintersporter. Sinds zijn jeugd bracht hij met de koninklijke familie bijna elk jaar enige tijd in het wintersportgebied bij Lech door. De koninklijke familie logeert altijd in Gasthof Post.In Lech was een lawinewaarschuwing afgegeven. Voor het gebied waar prins Johan Friso door een lawine werd getroffen was een lawinewaarschuwing afgegeven: 4 op een schaal van 5. Het skigebied was echter niet afgesloten. Het was niet verboden om daar te skiën, maar het was niet erg verstandig. Het had in de voorafgaande dagen veel gesneeuwd. Kenners denken dat de lawine door prins Johan Friso en zijn begeleider zelf veroorzaakt is. Het was een relatief kleine lawine, van dertig bij veertig meter. Na enkele dagen kondigde de Oostenrijkse politie een routineonderzoek naar de omstandigheden van het skiongeluk aan.
Medeleven
Op zaterdag 18 februari 2012 stond Willem-Alexander even de pers te woord. Hij bedankte het Nederlandse volk voor het getoonde medeleven en verwees voor nieuws over de toestand van prins Johan Friso naar de RVD. De familie wilde verder met rust gelaten worden. De moeder van Florian Moosbrugger vertelde aan een Oostenrijkse televisiezender dat koningin Beatrix niet kwaad is op haar zoon Florian, de begeleider van prins Johan Friso: "Ze heeft hem in de armen gesloten en getroost. Ze weet dat hij niet schuldig is aan het ongeluk van prins Friso.""Er moet rekening mee worden gehouden dat de prognose niet eerder dan aan het eind van deze week kan worden gegeven," meldde de RVD op zondag.
Prognose
De artsen hoopten dat de onderkoeling de hersenen zou hebben beschermd, maar dat bleek helaas niet te zijn gebeurd. Een MRI-scan op 23 februari 2012 wees uit, dat er zware hersenbeschadiging was. "Het lange zuurstoftekort heeft tot een massieve schade geleid aan de hersenen van prins Johan Friso," verklaarde Wolfgang Koller een dag later tijdens een persconferentie. Het kan niet met zekerheid gezegd worden of prins Johan Friso ooit nog bij bewustzijn kan komen. "In ieder geval zal de neurologische revalidatieperiode maanden, zo niet jaren, duren."De familie gaat op zoek naar een revalidatiecentrum. Aanvullend onderzoek moet uitwijzen of prins Johan Friso in een vegetatieve toestand zal blijven. Het kan nog maanden duren voordat een definitieve conclusie getrokken kan worden over de prognose van prins Johan Friso.
Revalidatie prins Johan Friso
Op 1 maart 2012 werd Johan Friso naar Engeland vervoerd, waar hij werd opgenomen in de revalidatiekliniek Wellington in Londen. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst werd "op basis van adviezen van deskundigen" voor deze revalidatiekliniek gekozen. "Londen biedt ook voor de kinderen van de prins het meeste vooruitzicht op continuïteit en stabiliteit." Londen is immers de woonplaats van prins Johan Friso, prinses Mabel en hun twee kinderen, de gravinnen Luana en Zaria."Hiermee breekt een lange en intensieve periode voor de Koninklijke Familie en met name het gezin van Prins Friso aan, waarin zal worden geprobeerd het revalidatieproces te beginnen," vervolgde het bericht van de Rijksvoorlichtingsdienst. "Het gezin van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Friso heeft alle ruimte nodig om te leren omgaan met de gezondheidssituatie van Prins Friso en het leven daar op in te richten. Daarom verzoekt de Familie de media om de hiervoor benodigde privacy van het gezin te blijven respecteren."
De koninklijke familie stelde de in de afgelopen periode betoonde terughoudendheid door de media zeer op prijs. "Het warme medeleven in de afgelopen periode heeft mij steun en kracht gegeven. Mijn dank hiervoor is groot," voegde prinses Mabel hieraan toe.
Koningin Beatrix begeleidde prinses Mabel en haar kinderen vanuit de wintersportplaats Lech naar Londen. Koningin Beatrix hervatte op 5 maart haar werkzaamheden.
Friso van Oranje-Nassau van Amsberg
Prins Friso overleed op 12 augustus 2013 aan complicaties die het gevolg waren van zijn skiongeluk in Lech. Zijn dood kwam toch nog onverwacht. Koning Willem-Alexander keerde halsoverkop met zijn gezin uit Griekenland terug naar Nederland.Friso van Oranje-Nassau van Amsberg
Wintersport in Lech
Sinds 1965 brengen de Oranjes hun wintersportvakantie door in Oostenrijk. Als de koninklijke familie naar Oostenrijk reist voor de wintersportvakantie, logeert de familie in het door de familie Moosbrugger gerunde familiehotel Gasthof Post in Lech. Gasthof Post is, zoals de naam al doet vermoeden, gevestigd in het voormalige postkantoor van Lech.Koninklijke wintersport in Lech
PS
Wie leest weet meer en begrijpt beter. In onze gewaardeerde nieuwsbrief schenken we veel aandacht aan royalty en koninklijke huizen. Lees Koninklijke Geschiedenis als u meer wilt weten over de geschiedenis van de belangrijkste koninklijke huizen.Ontvang elke werkdag gratis geschiedenis per e-mail
Lees verder: meer Koninklijk Huis
Koninklijk HuisKoninklijk Huis in Nederland
Leestip
Een informatieve gratis nieuwsbrief over geschiedenis. Interessante verhalen over Historische Plaatsen, Kastelen, Kunst, Royalty, WO2 en Wetenschap.
Al twintig jaar een begrip in Nederland bij liefhebbers van geschiedenis.
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Koninklijke geschiedenis
In deze bundel is een eerste selectie opgenomen van de artikelen die Ruud van Capelleveen over het Koninklijk Huis schreef. Voor deze uitgave werden de meeste artikelen herschreven, geactualiseerd en aangevuld. Door deze wijzigingen blijven de artikelen interessant; nu en later.Koninklijke geschiedenis
Kastelen en paleizen
In deze publicatie in de serie Kastelen in Nederland van Ben Hendriks staan vooral veel kastelen en paleizen die zijn bewoond of eigendom zijn geweest van de koninklijke familie die zijn bewoond of eigendom zijn geweest van de koninklijke familie, zoals Huis ten Bosch, Soestdijk, Drakensteyn, Noordeinde, Paleis Het Loo, het Oude Loo. Ook deze uitgave van Ben Hendriks staat weer garant voor veel leesplezier.Kastelen in Nederland
Engelse koningen en koninginnen
Met deze uitgave over het Britse vorstenhuis komt u veel te weten: niet alleen over het wel en wee van alle Engelse koningen en koninginnen, maar ook over de tijd waarin zij leefden, de machtsstrijd waarin de koningen verwikkeld raakten en de oorlogen die zij voerden. In dit digitale boek staan alle Britse koningen en koninginnen vanaf Willem de Veroveraar.Engelse koningen en koninginnen
Betrouwbare informatie kost veel tijd en geld, maar dankzij onze populaire producten heeft u op onze website toch gratis toegang.


